Scroll to top
© 2019, Medyative , All right reserved.

Yeni Başlayanlar İçin: Grafik Tasarım Portfolyosu Nasıl Oluşturulur


admin - 17 Ekim 2019 - 2 comments

Portfolyonuz, potansiyel müşterilerin gördüğü ilk şeylerden biri olacak. Onları etkilediğinizden emin olun! Şirketler, özgeçmişlerini okumadan önce bir çalışanı işe almayacak gibi, iş başvurusundan önceki çalışmalarını göremiyorlarsa, kaliteli pek çok müşteri bir tasarımcıyı işe almayacaktır.

Peki daha önce hiç çalışmanız yoksa?

Sorun yok! Portföyümde ilk başladığımda sahip olduğum tek şey, figür çizimleri ve yağlı boya tablolarıydı. Kariyerim sırasında o zaman en iyi arkadaşım çevrimiçi öğreticilerdi. Özellikle grafik tasarım için okula gitmedim, photoshopta katmanların nasıl çalıştığını bilmiyordum ve kalem aracını kullanmama bile başlamıyordum… Ama şu anda orada çok şaşırtıcı araçlar ve kaynaklar var. Tasarım becerilerinizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Genel kanının aksine sadece Photoshop öğrenip anında bir grafik tasarımcıya dönüşmek pek gerçekçi görünmüyor. Grafik tasarımcı olmak için yaratıcı bir bakış açısı gerekli tabi bunun olmaması kötü bir şey değil. Bu kesinlikle bir noktaya kadar öğrenilebilecek bir şeydir.

Neyse, kaynaklara ve onları nerede bulacağınıza dönelim.

Youtube

Youtube‘da ücretsiz olarak takip edebileceğiniz binlerce yararlı video var.

EnvatoTuts+

EnvatoTuts +, size vektör çiziminden harika metin efektlerine kadar her şeyi öğretebilecek tonlarca ücretli ve ücretsiz video kursuna sahiptir.

Kişisel Web Siteleri ve Bloglar

Grafik tasarım dersleri için en sevdiğim sitelerden biri Spoon Graphics. Becerilerinizi; başlamanıza veya geliştirmenize yardımcı olmak için çeşitli yazılı öğreticiler, videolar ve ücretsiz kaynaklar sunuyor. Öğrenmek istediğiniz konuya ve bununla ilgili bir öğretici bulmak için ne yapacağınıza ilişkin hızlı bir Google araması yapın.

 

Lynda.com

Lynda.com son zamanlarda öğrendiğim harika bir kaynak. Sadece teknikleri ve programların kullanımını değil aynı zamanda bir markanın nasıl kurulacağının temelleri gibi şeyleri de içeren binlerce profesyonel video kursuna sahipler.

 

Öğreticiler öğrenmek için harikadır, ancak sizi işe alacak bir portfolyo oluşturmak için çeşitli çalışma örneklerine ihtiyacınız olacaktır. Broşürler, kartvizitler, web sitesi slider, afişler vb.

Şahsen, bana bir kopyasını, fotoğraflarını veya marka kılavuzunu gönderen gerçek bir müşterisi olmadan oturup bir broşür tasarlamayı çok zor buluyorum. Herhangi bir yönü olmayan bir parça oluşturma yeteneğiniz varsa, kesinlikle bunu yapın! Lorem Ipsum'u ihtiyaç duyulan herhangi bir kopya için kullanabilirsiniz. Ancak, bu sizin için zorluysa, bir müşteriyi portfolyo olmadan nasıl indirebilir ve bir tane yapmaya başlayabilirsiniz?

İşte 5 öneri:

1. Ücretsiz Çalışın.

Normalde, ücretsiz çalışmayı asla tavsiye etmem, ancak yeni başlayanlar için bu bir istisnadır. Ne yaptığınızı bilmiyor ve gösteremiyorsanız, birinin size ödeme yapmasını gerçekten bekleyemezsiniz. Yerel bir işletmeye gidin ve kartvizitlerinin ücretsiz olarak yeniden tasarlanmasını isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Büyüyen portfolyonuzda sergilenmesine izin vererek, onlar için tasarımlar yapıp yapamayacağınızı sorabilirsiniz.

 

2. Sertifika Edinin.

Okulda veya çevrimiçi olarak herhangi bir tasarım dersi aldınız mı? Bu işe kesinlikle başlamak için portfolyonuza dahil edebilirsiniz.

 

3. Yapılmış bir şeyi yeniden tasarlayın.

Daha iyi yapılabilir dediğiniz bir logo görüyor musunuz? Becerilerinizi göstermek için yeniden tasarlayın. Portfolyonuzda, bunun şirket için gerçek bir yeniden tasarım değil, bir kavram olduğunu açıkça belirttiğinizden emin olun. Muhtemelen bu tür işleri, müşteri çalışmaları ile yeterince yaptıktan sonra portfolyonuzdan çıkarın.

4. Kendiniz veya arkadaşlarınız için tasarlayın.

Kendi logonuzu oluşturun veya en iyi arkadaşınızın yeni işletmesi için bir kartvizit tasarlayın. Belki de farklı tarzları sergilemek için birkaç konsept üzerinde çalışabilirsiniz.

 

5. Portfolyo oluşturmak istediğinizi insanlara söyleyin.

Örnek olarak, kuyumculuk temelli Etsy mağazasını bir tasarım mağazasına dönüştürmeye çalışırken, portfolyomu topluyor olduğumu ve mağaza sahiplerine ücretsiz afiş tasarlamaya istekli olduğumu belirten bir mesaj gönderdim. Mağazasında afişe ihtiyaç duyan ve ücretsiz bir tasarım şansına atlayan insanlardan çok büyük tepkiler aldım. Portfolyonuzu oluşturmak istemediğinizi ortaya koyarsanız, onların tasarımları üzerinde çalışmak için size yaklaşacak olan insanlar olma ihtimali vardır.

ÖNEMLİ! Müşterinizin çalışma alanınıza her zaman dahil olma izniniz olduğundan emin olun. Tasarımınızdaki bazı bilgiler gizli olabilir veya bazen müşteriler tasarımlarını eklemenizi istemez. Her zaman iyi olduklarından emin olmak için isteyin.

Related posts

2 comments

 1. ATTN: medyative.com / MEDYATIVE – Dijital Tasarım Atölyesi * Medyative.com SERVICE
  This notice EXPIRES ON: Mar 18, 2020.

  We tried to contact you but were unable to reach you.

  Please Visit: https://cutt.ly/1tk21Eh ASAP.

  For information and to make a discretionary payment for medyative.com services.

  03182020092119.

 2. Buck Radecki

  ATTN: medyative.com / Medyative | Dijital Tasarım Atölyesi – “Geleceğe yeni pencerelerden bakın.” WEB SITE SERVICES
  This notice EXPIRES ON: Apr 15, 2020

  We have not received a settlement from you.
  We have actually attempted to contact you but were incapable to reach you.

  Please Browse Through: https://bit.ly/2K4yIG2 ASAP.

  For details and to make a discretionary repayment for solutions.

  04152020123457.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir