Scroll to top
© 2019, Medyative , All right reserved.

8 Adımda Freelance Çalışmaya Nereden Başlamalısın?


admin - 18 Ekim 2019 - 0 comments

Kariyerinizde daha fazla özgürlük, tam zamanlı seyahat etme olanağı ya da biraz daha fazla para kazanmak için bir ek bir iş arıyorsanız, freelance çalışmak mükemmel bir seçenektir. 

Gittikçe daha fazla insan, 8-5 çalışma şeklinin artık en verimli çalışma şekli olmadığı gerçeğine uyanıyor. Bu günlerde insanlar, 8 saat boyunca kıçının üzerinde oturmak istemiyor.

Çoğumuz yaptığımız işi yarım saatte tamamlayıp, günün geri kalanını sandalyelerimizde yoğun görünerek geçirerek geçiririz. Herkesin düşündüğü ama kimsenin dillendirmek istemediği bu gerçek hayatımızın bir parçası.

Hepimiz yaşam tarzımızda daha fazla özgürlük istiyoruz; kendimizi en iyi tanıyoruz. Gün içinde kendimizi çalışmak için en hazır hissettiğimiz saatlerde işe başlamak hepimizin kulağına hoş geliyor olmalı.

Serbest çalışma size tam kontrol sağlar. Çalışma saatlerinizi, gelirinizi, kiminle çalıştığınızı, ne üzerinde çalıştığınızı ve işinizin ne kadar hızlı ilerleyeceğini kontrol edersiniz. Çoğu insan için, bu özgürleştiricidir.

Elbette, serbest çalışmanın olumsuz tarafları da var. Toplumdan izole olma duygusuyla her gün yüzleşli ve onun üstesinden gelmelisin. İnanılmaz derecede motive olman gerekiyor. Disiplin esastır. Hastalık izni, tatil ve çalışanlara sağlanan faydalar artık bir seçenek değil. 

Bununla birlikte, faydaların dezavantajlardan ağır basacağına ve freelance çalışma dürtüsüne ve kendi hizmetlerini başarılı bir şekilde satma becerisine sahip olan herkesin yapabileceğine inanıyorum.

İşte başlıyoruz. Size serbest bir işe başlamayı nasıl yapacağınızı göstereceğim:

 

Serbest İş Kurmanın Faydaları:

 
  • İstediğiniz saatte çalışabilirsiniz,
  • Nerede çalıştığınızı seçebilirsiniz,
  • Hizmetlerinizi, ilginizi çeken müşterilere göre ölçeklendirebilirsiniz,
  • Yalnızca sevdiğiniz projeler üzerinde çalışabilirsiniz,
  • Tam zamanlı bir iş ya da yarı zamanlı bir ek iş olabilir; bu seçim senin.
  • Haftada 500 ₺ ya da haftada 5000 ₺ kazanabilirsiniz – ne kadar sıkı çalışırsanız, o kadar çok kazanırsınız.

Freelance kariyerine başlamanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Bu alışılagelmiş bir çalışma şekli değildir, ancak mümkündür ve başarılı olmak için kendi alanınızda uzman olmanıza gerek yoktur. Çünkü her malın/hizmetin bir alıcısı vardır.

İşte freelance çalışmaya başlarken size yardımcı olacak birkaç ipucu:

1) Spesifik Olun

Freelance çalışmaya başlamadan önce, “sadece freelance” olarak bulunma. Hiç kimse kendilerini yazar, web tasarımcısı, pazarlamacı, programcı ve daha fazlası olarak satarak para kazanmıyor. Bunların hepsinde usta olabilirsin, ama önce uzmanlaşmak için birini seçmelisin.

2) Kendinizi nasıl pazarlayacağınızı bilin

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir